PROIECTUL ERASMUS+, ACTIVITATEA DIN LITUANIA, OCTOMBRIE 2016

• Articolul a fost salvat cu succes
  • Imprimare
  • Editare

Erasmus + “Youth, Multilingualism and Work Perspectives in Europe”

Raport de activitate

Kaltinènai, Lituania

03.10 - 07.10.2016

În săptămâna 03 - 07.10.2016, s-a desfășurat în Kaltinènai, Lituania, a patra vizită de lucru în cadrul proiectului Erasmus+ -  „YOUTH, MULTILINGUALISM AND WORK PERSPECTIVES IN EUROPE”.

La această mobilitate au participat elevi și profesori din cele cinci țări partenere, alături de membrii echipei din țara gazdă.

Echipa Erasmus+ România, a fost formată din  cinci elevi ( Mareș Sabina - Mihaela, Tudor Vasilică - Mădălin, Moțoi Andrei, Rizea Cosmina, Stan Denisa - Nicoleta) și două cadre didactice (Crăciun Cecilia - Oana și Rotaru Mihaela - Carmen).

Săptămâna de lucru a debutat cu festivitatea de deschidere a vizitei, în cadrul căreia fiecare țară și-a prezentat echipa iar echipa gazdă a  prezentat activități artistice.

LITUANIA1

În partea a doua a zilei, a avut loc o deplasare la Šilalė, în vederea întâlnirii cu oficialităţile locale. În acest scop a fost vizitată primăria oraşului.

LITUANIA2

La întoarcerea din Šilalė, s-au desfășurat prezentările elevilor din fiecare țară.

LITUANIA3

Ziua s-a încheiat cu cina festivă de bun venit și o petrecere ce poate fi caracterizată de cuvintele: tradiție, muzică, dans şi  distacţie.

Ziua de marți, 04.10.2016 a fost alocată unei excursii tematice în orașul Šiauliai. Atracția vizitei a fost fabrica de ciocolată Rüta, unde pe lângă informațiile primite cu privire la istoria ciocolatei, a fabricii, modul de preparare, ingrediente, au fost organizate și alte activități interesante.

Punctul tare al  vizitei la fabrică a reprezentat-o atelierul educațional, în cadrul căruia fiecare vizitator a preparat bomboane, folosind ingrediente comune oferite de fabrică și creativitate personală. Dulciurile obținute au fost însușite de bucătar”.

Tot în cadrul deplasării în Šiauliai, a fost desfășurat turul orașului, pe parcursul căruia un ghid a oferit informații atractive cu privire  la istoria și cultura Lituaniei.

Obiectivul general al vizitei a fost  „Studiul pieței muncii în Europa”. În vederea îndeplinirii acestuia, miercuri 05.10.2016 au fost susţinute lecţiile CLIL. Subtema lecţiei pe care echipa României a susţinut-o  a fost:  Ecoturismul şi turismul sustenabil

La începutul zilei, echipa gazdă a prezentat o activitate pentru a sărbători „Ziua Internaţională a Educaţiei” .

Ziua de joi, 06.10.2016,  a fost dedicată vizitării oraşului Vilnius - capitala ţării. Obiectivele vizate pentru această zi, au fost: Barclays - Green Hall Business (sediul băncii Barclays), The BLOG and Rise VilniusLink Fabrikas - Centru de creativitate şi inovaţie. Vizita a fost încheiată cu turul oraşului vechi.

Pe parcursul zilei, ne-am bucurat de un oraş frumos care ne-a încântat cu locuri minunate, încărcate de istorie.

Altă zi - altă vizită - alt oraş: vineri, 07.10.2016 - Klaipeda - un oraş clădit” pe baza unor legende, care odată povestite de ghidul prezent, îţi trezeau interesul şi îţi captau întreaga atenţie.

Topul atracţiilor a fost completat, de vizita la Delfinariu, unde am fost fericiţii beneficiari ai unui spectacol magic oferit de foci şi delfini.

LITUANIA4

Finalul zilei a coincis  cu finalul vizitei în Lituania. După realizarea documentelor aferente mobilităţii (Certificatele Europass şi chestionarele de evaluare a lecţiilor CLIL şi a organizării vizitei) a fost desfăşurată festivitatea de înmânare a certificatelor de paticipare.

În cadrul acestei mobilităţi, pe lângă  realizarea obiectivului general, elevii au beneficiat  de o experiență unică având posibilitatea  de a participa la activități atractive. Activitățile le-au  îmbogățit  bagajul informațional , oferindu-le ocazia de a pune în practică teoria și de a intra în rolul ”angajatului”.

În timpul liber, echipa noastră a descoperit magia și frumusețea acestei tări, vizitând diverse obiective și bucurându-se de peisajele tomnatice de vis.

Membrii echipei de proiect care au participat la această mobilitate, consideră Lituania o țară deosebită care ne-a fascinat cu legende mirifice, o țară cu o cultură deosebită, cu oameni ospitalieri și deschiși colaborării multiculturale.

LITUANIA5

Echipa de proiect:

Profesor Crăciun Cecilia – Oana

Profesor Rotaru MIhaela - Carmen

Elevii:  Mareș Sabina - Mihaela, Tudor Vasilică - Mădălin, Moțoi Andrei, Rizea Cosmina, Stan Denisa – Nicoleta

IP: 54.163.61.66
Data:13 -12- 2017