Proiectul Erasmus, Activitatea din Bulgaria, Noiembrie 2015

RAPORT DE ACTIVITATE

PRIMA MOBILITATE

VELINGRAD - BULGARIA, 23-27 NOIEMBRIE 2015

 

 

În perioada 23-27.11.2015 echipa Școlii Gimnaziale nr.1 Perișoru, Călărași-România a fost reprezentată de 2 profesori: Gabriela Tătuc și Ana-Maria Hodorogea și 5 elevi: Diana-Elena Deaconu, Maria Georgescu, Denisa Filipoiu, Ana-Ionela Rondoleanu și Vasile-Adrian-Costel Vornicu.

BG01

 

 

Temele principale ale reuniunii au fost desfășurarea lecțiilor CLIL pregătite și susținute de profesorii celor 6 țări partenere (Bulgaria, Spania, Grecia, Lituania, Polonia și România) despre industria în diferite domenii: chimică, textilă, siderurgică, hârtiei și mobilierului, alimentară, automobilelor precum și studierea pieței muncii în aceste sectoare de activitate, temă realizată de elevi.

 

 BG02

 

 

BG03

                         Echipele participante la această mobilitate au avut oportunitatea de a colabora în diferite activități în școala gazdă sau în diferite locații ale orașului Velingrad. Activitățile s-au bazat pe lucru în echipe mixte pentru dezvoltarea competențelor de comunicare în limba engleză, abilităților de investigare, cercetare și sistematizare a unor informații cerute în teme, utilizarea tehnologiei informatice, inițierea în utilizarea website-ului: www. europass elaborat pentru obținerea documentelor Europass.  

BG04 

Obiectivele vizitate pe parcursul acestei săptămâni au fost în concordanță cu temele vizate: Fabrica de hârtie din Velingrad, o fabrică ce funcționează pe procese ecologice de reciclare a hârtiei, Fabrica de covoare din o fabrică de covoare țesute manual din materiale 100%  naturale precum și alte obiective reprezentative ale Bulgariei: orașul Plovdiv, al doilea mare oraș al țării după Sofia, Mânăstirea Rila, cea mai mare, renumită și vizitată mânăstire ortodoxă  situată în munții Rila din masivul Balcani, la o altitudine de 1150m.

 BG05

  

 

Abonati-va la newsletter si veti fi la curent cu ultimele stiri.

Mesaj rapid


Online acum

Avem 13 vizitatori și niciun membru online

590523
Azi
Ieri
Saptamana asta
Ultima saptamana
Luna asta
Ultima luna
Toate zilele
215
268
1016
587108
5340
11507
590523

IP: 3.84.186.122
Data:17 -01- 2019