PROIECT COMENIUS, PROIECT MULTICULTURAL EUROPEAN, 2013 - 2015

acesta este linkul catre proiect

             Începând cu 1 septembrie 2013 Școala Gimnazială nr. 1 Perișoru, județul Călărași derulează și coordonează Proiectul Multilateral Comenius "Let’s Create a Multicultural Europe" în parteneriat cu:

POLONIA, Gimnazjum nr 2 imienia księdza Stanisława Konarskiego- Łuków

TURCIA, Pekmezi Ortaokulu, Kozan- Adana

GRECIA, 1st Gymnasium of Mandra- Mandra - Athens

SPANIA, Ies Pascual Carrion- Sax

FINLANDA, Härkävehmaan koulu- Hyvinkää

LITUANIA, Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio Gimnazija- Kaltinenai

            Proiectul este realizat cu sprijinul financiar primit în cadrul Programului Sectorial Comenius al Programului de Învațare pe Tot Parcursul Vieții, școala beneficiind astfel de un grant de 24000 de euro necesari implementării în bune condiții a activităților propuse în proiectul care se va derula în perioada 2013- 2015.

            Prin acest proiect ne-am propus dezvoltarea la elevii noștri a unei învățări bazate pe creativitate, imaginație, experiment,  urmărind să dezvolte încrederea în forțele proprii, să deprindă spiritul de a lucra în echipă și să le trezească în mod special interesul pentru descoperirea altor culturi și diversități lingvistice.

            Pe parcursul celor 2 ani de proiect elevii își vor îmbunătăți orizontul cultural european, vor interacționa cu colegii lor din țările europene partenere, vor împărtăși și dezvolta experiențe, își vor îmbunăti competențele comunicative, de lucru în echipă și TIC, deasemenea își vor dezvolta abilitățile de comportament ecologic și vor realiza un schimb de experiență între generații sub îndrumarea atentă a cadrelor didactice implicate în acest proiect.

            Crearea unor obiecte de artă care să ne reprezinte cultura și civilizația țării, regiunii și a școlii noastre va fi de asemenea o activitate antrenantă pentru elevii implicați în proiect.

           Printre activitățile din școală enumerăm: realizarea colțului Comenius din școală unde vor fi postate toate materiele obținute în proiect, colaborarea elevilor noștri cu elevii din țările partenere prin conferințe skype în limba engleză, reactualizarea permanentă a paginii de blog a proiectului, pregătirea expozițiilor care vor avea loc înaintea fiecărei mobilități, jocurile și activitățile cultural-educative care necesită cunoașterea și promovarea culturii europene.

            Impactul acestui proiect la nivelul școlii noastre va fi unul pozitiv aducând o valoare adaugată europeană instituției școlare, comunității locale, contribuind la promovarea diversitații culturale și lingvistice, oferind  prilejul atât elevilor, cât și cadrelor didactice, părinților și membrilor comunității -cu fiecare activitate realizată- să aprecieze rolul colaborării și al comunicării, să învețe respectul față de sine și de ceilalți.

Toate informațiile pe care le furnizăm reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect, iar Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale și Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conținutul acestor informații.

 Coordonator Proiect Multilateral Comenius Let’s Create a Multicultural Europe

Prof. Nicolae Marioara

Școala Gimnazială Nr.1 Perișoru

 

@2022

Menu