Acest website foloseste cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experienta mult mai buna de navigare si servicii adaptate nevoilor si interesului fiecaruia.

"Cookie"-urile au rolul de a facilita accesul si livrarea serviciilor folosite de utilizator de internet, precum personalizarea anumitor setari (limba, tara, preturi afisate in moneda nationala).

220px-Globespin

PROIECTUL EUROPEAN ERASMUS+ ”Healthy Live – Healthy Kids – Healthy Future” PORTUGALIA, 7 - 11 MARTIE 2022

. 

 

Mobilitatea proiectului Erasmus+

”Healthy Live – Healthy Kids – Healthy Future”

Beja, Portugalia

 

În perioada 07 - 11 martie 2022, echipa de proiect din România, reprezentată de cinci elevi, Bucur Carla - Ștefania, Ciobanu Bianca – Roxana, Malașincu Lucia – Maria, Măciucă Ioana – Alexandra, Nicolae Daria - Ștefania și doi profesori, Mihaela Carmen Rotaru și Ana-Maria Hodorogea, a participat la a doua mobilitate a proiectului Erasmus+ “Healthy Live – Healthy Kids – Healthy Future” ce a avut loc în localitatea Beja, Portugalia. 

         Tema acestei mobilități a fost “Cauzele obezității în rândul elevilor și consecințe”, astfel că s-au desfășurat activități de învățare având ca subiect această temă, elevii au prezentat materiale despre aceste probleme, a avut loc o întâlnire cu un doctor nutriționist care ne-a vorbit despre un stil de viață sănătos ce include odihnă, alimentație sănătoasă și sport, elevii și profesorii au participat la o sesiune de yoga, elevii au participat la activități sportive desfășurate în sala de sport a școlii. Toate aceste activități au avut ca scop îndeplinirea obiectivului principal al proiectului, și anume: promovarea unui stil de viață sănătos. 

         Activitățile de învățare au fost completate de vizitarea orașului Beja, activități desfășurate la Biblioteca Publică din orașul gazdă și realizarea unui tur de-a lungul coastei Oceanului Atlantic, toate acestea având ca scop cunoașterea bogăției culturale a Portugaliei. 

         Luni, 07.03.2022, activitățile au constat în: vizitarea școlii, prezentarea echipelor participante, discursul directorului și al unui reprezentant din partea autorităților, prezentarea unor materiale despre școlile partenere, realizarea unui tur al orașului ce a cuprins vizitarea castelului și a muzeului din Beja. 

         Marți, 08.03.2022, activitățile de învățare s-au realizat în cadrul școlii: elevii români au participat la cursurile elevilor portughezi, un doctor nutriționist ne-a vorbit despre menținerea unui stil de viață sănătos, elevii și profesorii au participat la un curs de yoga în sala de sport a școlii și au avut loc dezbateri pe tema anxietății și obezității. 

         Ziua de miercuri, 09.03.2022, a debutat cu activități sportive realizate în sala de sport a școlii și cu întâlnirea de proiect a profesorilor, în care s-au discutat aspecte legate de următoarea mobilitate și de materialele ce trebuie întocmite și încărcate. 

          Au urmat activități desfășurate în cadrul Bibliotecii Publice din Beja, o instituție simbol pentru acest oraș. 

         Joi, 10.03.2022, activitățile de învățare s-au realizat pe coasta Oceanului Atlantic (Coasta Alentejo) unde am vizitat trei zone turistice: Sines, Porto Covo și Milfontes, zone pitorești ale Portugaliei. 

       Vineri, 11.03.2022, activitățile s-au realizat la școală, debutând cu prezentările realizate de elevi pe tema “Cauzele obezității în rândul elevilor și consecințe”; au urmat, festivitatea decernării certificatelor de participare și un program artistic susținut de corul școlii gazdă. 

         Prin activitățile desfășurate în cadrul acestei mobilități, au fost realizate obiectivele principale ale proiectului: conștientizarea importanței unui stil de viață sănătos prin alimentație corespunzătoare, odihnă și sport, discuții despre pericolul obezității și sedentarismului dar au fost realizate și obiective cum ar fi: îmbunătățirea competențelor lingvistice și digitale, acceptarea diferențelor culturale, schimbul de idei și practici cu alte școli europene. De asemenea, elevii noștri au legat prietenii și au trăit momente unice alături de elevii din Portugalia, această mobilitate fiind o experiență de neuitat.

 

20220307 104223 3

20220310 111134

FB IMG 1650434314414

 FB IMG 1650434418037

FB IMG 1650434427422

FB IMG 1650434328496

 

 

 

Mesaj rapid


Online acum

Avem 7 vizitatori și niciun membru online

1208543
Azi
Ieri
Saptamana asta
Ultima saptamana
Luna asta
Ultima luna
Toate zilele
26
144
1323
1205039
26
12952
1208543

IP: 44.192.114.32
Data:01 -07- 2022