Acest website foloseste cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experienta mult mai buna de navigare si servicii adaptate nevoilor si interesului fiecaruia.

"Cookie"-urile au rolul de a facilita accesul si livrarea serviciilor folosite de utilizator de internet, precum personalizarea anumitor setari (limba, tara, preturi afisate in moneda nationala).

220px-Globespin

PROIECTUL EUROPEAN ERASMUS+ ”Healthy Live – Healthy Kids – Healthy Future” ROMANIA, 4 - 8 APRILIE 2022

“Healthy Live - Healthy Kids - Healthy Future”
ROMÂNIA, PERIŞORU
04 - 08.04.2022

         În săptămâna 4-8.04.2022 Şcoala Gimnazială Nr. 1 Perişoru a găzduit a 3 a mobilitate a proiectului internaţional Erasmus+ Healthy Live - Healthy Kids - Healthy Future “.

       La această mobilitate au participat elevi şi profesori din patru ţări partenere: Bulgaria, Macedonia de Nord, Portugalia şi România.

       Echipa Erasmus+ România a fost format din 5 cadre didactice (Tătuc Gabriela, Crăciun Cecilia - Oana, Hodorogea Ana - Maria, Rotaru Mihaela - Carmen şi Nedelcu Ioana) şi 12 elevi (Beznea Robert - Vasile, Bucur Carla - Ștefania, Ciobanu Bianca - Roxana, Crăciun Liana - Elena, Filipoiu Raluca - Andreea, Gheorghe Mădălina - Gabriela, Ioniţă Francesco - Alexandro, Malașincu Lucia - Maria, Măciucă Ioana - Alexandra, Măciucă Alexandra - Ştefania, Nicolae Daria - Ștefania şi Stroe Bianca - Florina).

       La deschiderea activităţilor specifice acestei mobilităţi au participat alături de cele 4 echipe, oficialităţi din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean, oficialităţi ale Administraţiei Locale, elevi ai şcolii şi părinţi.

       Ziua de marţi a fost dedicată unei excursii tematice la Bucureşti. Activitatea a vizat următoarele obiective: Palatul Parlamentului, Muzeul Satului şi Librăria Cărtureşti.

       Referitor la activităţile desfăşurate în şcoală acestea au fost planificate şi realizate având ca numitor comun importanţa alimentaţiei sănătoase şi a sportului, pentru organismul uman. Tema s-a concretizat prin activităţi sportive, prezentarea unor materiale informative, jocuri tematice etc care au avut loc miercuri, 6 Aprilie 2022.

       În cadrul zilei de joi, a fost organizată o deplasare la Sinaia a cărui obiectiv principal a fost vizitarea Palatului Peleş. În partea a doua a zilei a fost realizat un tur al oraşului.

       Pe plan local au fost vizitate Grădiniţa cu Program Normal - Perişoru, Herghelia Jegălia şi Biserica din Perişoru-Gară.

       În ultima zi de activităţi au fost oferite certificatele de participare şi de asemenea au fost discutate aspecte referitoare la următoarea mobilitate, pentru că ....... AVENTURA CONTINUĂ .............. următoarea experienţă ...... BITOLA, MACEDONIA DE NORD!!!!

     Rezultatele înregistrate în urma desfăşurării acestei mobilităţi s-au concretizat în îndeplinirea obiectivelor proiectului, experienţa unică de a participa la activităţi atractive, îmbogăţirea bagajului informaţional, şi realizarea unor prietenii de lungă durată.

DSC 0261

 DSC 0283

DSC 0291

 

DSC 0304

DSC 0309

DSC 0315

DSC 0356

 DSC 0371

DSC 0395

DSC 0429

DSC 0444

DSC 0562

DSC 0633

 DSC 0634

 DSC 0641

DSC 0655

 DSC 0679

DSC 0770

DSC 0779

.

Mesaj rapid


Online acum

Avem 2 vizitatori și niciun membru online

1208538
Azi
Ieri
Saptamana asta
Ultima saptamana
Luna asta
Ultima luna
Toate zilele
21
144
1318
1205039
21
12952
1208538

IP: 44.192.114.32
Data:01 -07- 2022