Acest website foloseste cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experienta mult mai buna de navigare si servicii adaptate nevoilor si interesului fiecaruia.

"Cookie"-urile au rolul de a facilita accesul si livrarea serviciilor folosite de utilizator de internet, precum personalizarea anumitor setari (limba, tara, preturi afisate in moneda nationala).

 

PROIECTUL ERASMUS+, ACTIVITATEA DIN ROMANIA, MAI 2016

      Erasmus + “Youth, Multilingualism and Work Perspectives in Europe”

Raport de activitate

 Perişoru, România

09.05 - 13.05.2016

 

În perioada 09.05-13.05.2016 s-a desfăşurat cea de-a treia mobilitate a proiectului Erasmus +, în localitatea Perişoru, Călăraşi, România, ţara noastră fiind ţara gazdă. Au participat elevi şi profesori din cinci ţări: Bulgaria, Grecia, Lituania, Polonia şi Spania. Profesori,  elevi, părinţi şi alţi membri din comunitatea noastră s-au mobilizat pentru organizarea unei vizite cât mai plăcute pentru oaspeţii noştri. Toate activităţile desfăşurate în această săptămână au fost antrenante, adaptate la tema proiectului şi interesante atât pentu elevi cât şi pentru profesori.

DSC 0042

Această mobilitate a avut ca temă generală „Ştiinţele” şi subtemele: „Agricultura şi maşinile industriale”, „Industria farmaceutică”, „Energii regenerabile”, „Mijloace de transport din viitor”, „Biomedicina”. Activităţile proiectului au constat în susţinerea lecţiilor Clil  de profesori din fiecare ţară participantă, în prezentările elevilor referitoare la studiul pieţei muncii din domeniul „Ştiinţe”, în activităţi practice, vizite de studiu desfăşurate la Crama Murfatlar, în regiunea Bran-Râşnov, la o fermă de legume.

În prima zi, luni, 09.05.2016, a avut loc deschiderea oficială unde au fost invitaţi reprezentaţi ai autorităţilor locale: domnul Nicolae Micescu, din partea  Inspectoratului Şcolar Judeţean, domnul Moraru Gheorghe, din partea Primăriei Perişoru. Pentru că pe 9 mai se sărbătoreşte Ziua Europei, toate echipele au pregătit un program artistic specific ţării lor (dansuri populare, cântece tradiţionale). După încheierea festivităţii au urmat: vizita la biserica din sat şi turul şcolii, elevii noştri având ocazia să interacţioneze cu elevii străini. Activităţile au continuat cu susţinerea a două lecţii Clil (Bulgaria – „Industria farmaceutică”, Grecia – „Mijloace de transport din viitor”) şi cu prezentarea materialelor de către elevi (Bulgaria, Grecia, Lituania).

DSC 1583

DSC 1675

DSC 1724

A doua zi, marţi, 10.05.2016, a avut loc o vizită de studiu în regiunea Murfatlar-Constanţa, desfăşurându-se activităţi practice de documentare şi informare pe tema „Importanţa utilizării tehnologiei moderne în viticultură”. Activitatea s-a realizat în crama Murfatlar unde ghidul ne-a prezentat un scurt istoric al viticulturii din Podişul Dobrogei şi din România, ne-a explicat procesul de producţie al vinului, ne-a informat cu privire la condiţiile de depozitare şi păstrare ale vinului. Elevii au primit o fişă de lucru, ca feed-back al vizitei. După Crama Murfatlar, am vizitat oraşul Constanţa, scopul acestei vizite fiind acela de a cunoaşte contextul istoric şi economic ce a favorizat dezvoltarea oraşului, portului dar şi ce a determinat existenţa unei diversităţi etnice şi culturale.

DSC 1842

DSC 1858

A treia zi, miecuri, 11.05.2016, activităţile s-au derulat în cadrul şcolii şi au constat în: prezentarea lecţiilor Clil (Lituania – „Resurse regenerabile”, Polonia – „Biotehnologii”, Spania – „Biomedicina”), prezentarea materialelor de către elevi (Polonia, Spania, România), activităţi sportive şi relaxante desfăşurate de elevi în sala de sport.

 DSC 1929

DSC 1947

În a patra zi de mobilitate, 12.05.2016, s-a realizat o vizită de studiu în regiunea Bran-Râşnov. Activităţile de documentare şi informare au avut ca teme principale: „Dezvoltarea agroturismului datorită cadrului natural şi istoriei”, „Impactul dezvoltării agroturismului asupra populaţiei şi economiei”, „Studiul pieţei muncii în agroturism”. Obiectivele turistice vizate au fost „Castelul Bran”, situat în localitatea cu acelaşi nume, la contactul dintre două regiuni importante ale României: Transilvania şi Muntenia. Castelul Bran este considerat un simbol al României, ce a devenit celebru datorită legendei contelui Dracula. A fost construit în anul 1377, ca fortăreaţă militară având acest scop până în secolul al XVIII-lea. În anul 1920 a devenit reşedinţa Reginei Maria. Astăzi este un muzeu privat, singurul din ţară şi una dintre cele mai scumpe proprietăţi private din lume. Îmbinarea istoriei, legendelor şi cadrului natural ne-a impresionat oferindu-ne momente unice. După această activitate, am vizitat un complex turistic „Vila Bran”, aşezat într-un cadru spectaculos, cu vedere către Castelul Bran, ce cuprinde mai multe pensiuni, restaurante şi Valea cu poveşti (alcătuită din căsuţe ale personajelor ce ne-au înveselit copilăria: Căsuţa Scufiţei Roşii şi Căsuţa lui Bambi). Cetatea Râşnov a fost un alt obiectiv turistic important unde ghidul ne-a explicat istoria şi importanţa acestei fortăreţe. Elevii au avut de completat o fişă de lucru după realizarea acestei vizite.

DSC 2002

DSC 3013

DSC 3048

Vineri, 13.05.2016, s-au desfăşurat următoarele activităţi: lecţia Clil susţinută de România („Agricultura şi maşinile industriale”), vizită la o fermă de legume (unde ne-au fost prezentate utilajele folosite pentru plantat, întreţinere şi recoltat; de asemenea, am văzut plantaţii de ceapă, legume, sisteme de irigaţii în funcţiune şi modalitatea de plantare a morcovului), workshopuri Europass şi evaluările lecţiilor Clil şi a mobilităţii din România. Vizita s-a încheiat cu acordarea certificatelor şi o petrecere de rămas-bun.

DSC 3091

DSC 3092

DSC 3149

DSC 3150

 

 

DSC 3298

Scopul şi obiectivele mobilităţii din România au fost îndeplinite. Atât elevii cât şi profesorii au trăit experienţe unice şi remarcabile, au descoperit ospitalitatea românilor, tradiţii, obiceiuri şi multe locuri frumoase din ţara noastră.

 Mulțumim tuturor celor care au ajutat la realizarea acestor activități ( elevi, părinți, angajați și sponsori).

             Echipa de proiect:

          Profesor Hodorogea Ana – Maria

          Profesor Tătuc Gabriela

          Profesor Rotaru Mihaela – Carmen

          Profesor Crăciun Cecilia – Oana

          27 de elevi

 

 

@2022